• Nieruchomości Prawnik Warszawa
    "CAŁY ŚWIAT USUWA SIĘ
    Z DROGI CZŁOWIEKOWI
    KTÓRY WIE DOKĄD ZMIERZA"
    Steve Jobs
  • Nieruchomości Prawnik Lublin
    "JEŚLI ISTNIEJE SPOSÓB
    BY ZROBIĆ COŚ LEPIEJ...
    ZNAJDĘ GO"
    Thomas A. Edison
    Prawnik Warszawa

Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?


prawa najemcy i wynajmującego do nieruchomości

Rozwód jest traumą porównywalną w odczuciach ze śmiercią osoby bliskiej. Tak twierdzą naukowcy, Trudno mi się z tą opinię nie zgodzić obserwując moich Klientów i poziom stresu oraz innych negatywnych emocji towarzyszących zakończeniu związku małżeńskiego. Takie same o ile czasami nie większe emocje budzą wśród zainteresowanych sprawy o podział majątku wspólnego. Brak wiedzy dotyczący sposobu podziału majątku oraz tego, jak napisać wniosek o podział majątku, stawia parę przed wieloma dylematami, powoduje dodatkowe konflikty i wywołuje niepokój o przyszłość. Sporządzenie wniosku o podział majątku można przygotować samodzielnie lub zdecydować się na pomoc radcy prawnego. To drugie rozwiązanie jest korzystne o ile strony nie mogą dojść do porozumienia w przedmiocie podziału majątku. W sytuacji gdy porozumienie można wypracować zawsze rekomenduję podział majątku w drodze umowy notarialnej, Jest to rozwiązanie szybsze i mniej kosztowne.

Kiedy może nastąpić podział majątku?

Podział majątku wspólnego może mieć miejsce jedynie w sytuacji gdy pomiędzy małżonkami przestaje obowiązywać ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Wspólność ustawowa małżeńska ustaje z mocy prawa z chwilą unieważnienia małżeństwa, rozwodu, separacji ( sądowej) lub powstania rozdzielności majątkowej między małżonkami. Tą ostatnią do sfery majątkowej małżonkowie mogą wprowadzić sami podpisując umowę o ustanowieniu rozdzielności majątkowej u notariusza bądź orzec może o jej wprowadzeniu Sąd po spełnieniu przesłanek ustawowych.

Co musi znaleźć się we wniosku o podział majątku??

Wniosek o podział majątku wspólnego kieruje się do sądu rejonowego. Wniosek powinien wskazywać na przyczynę i datę ustania wspólności ustawowej małżeńskiej. W przypadku gdy wspólność ta ustała w związku z wydaniem orzeczenia przez Sąd liczy się data uprawomocnienia takiego orzeczenia.

Następnie należy określić dokładnie składniki majątku do podziału oraz rekomendowany przez wnioskującego sposób podziału majątku wspólnego. Mówić o składnikach majątku do podziału należy dokonać precyzyjnego ich wyliczenia z podaniem wartości rynkowej. Trzeba też dokładnie określić, co wchodzi w skład tego majątku, np. nieruchomości (mieszkanie, dom, działka) i ruchomości (np. samochód, meble, sprzęt audio-video).

W przypadku składników majątku przedstawiających większą wartość- zazwyczaj nieruchomości zasadnym jest wnioskowanie o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego, który w sposób wiążący określi wartość nieruchomości. Strony mogą też dochodzić zwrotu wszelkich wydatków i nakładów, jakie poniosły podczas życia w małżeństwie. Z zasady przyjmuje się, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, jednak w niektórych okolicznościach sąd może rozstrzygnąć inaczej. Dlatego warto też zawczasu zgromadzić dokumenty, które mogą świadczyć o wyższym wkładzie jednej ze stron: dokumenty potwierdzające darowizny ze strony rodziny, faktury,rachunki imienne, dowody przelewów, a nawet zeznania świadków. Wszystkie te dokumenty powinny być dołączone do wniosku. Wniosek musi zawierać też uzasadnienie, podpis, a na końcu należy wymienić, jakie załączniki zostały do niego dodane.

pisanie wniosku o podział majątku

Koszt złożenia wniosku o podział majątku wspólnego?

Razem z wnioskiem trzeba w sądzie uiścić opłatę wynoszącą 1000 zł. Jeśli strony porozumiały się wcześniej co do podziału majątku, opłata ta wynosi 300 zł. W przypadku nieporozumień, zwłaszcza tych dotyczących wartości nieruchomości czy ruchomości, sąd może powołać biegłego, a wtedy jego wynagrodzenie pokrywa osoba, która złożyła wniosek. Oznacza to, że koszty mogą wzrosnąć o kilka tysięcy złotych. Jeśli są ku temu podstawy, można wnioskować o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub części. Konieczne jest jednak złożenie oświadczenia, że wnioskodawca nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych ze względu na konieczność utrzymania siebie i rodziny.

Kiedy można złożyć wniosek o podział majątku wspólnego?

Wniosek o podział majątku wspólnego można złożyć także po kilku latach od rozwodu, ponieważ żądanie podziału nie ulega przedawnieniu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie wyłączyli przez czynność prawną uprawnienie do żądania podziału. Jednak warto pamiętać, że trzeba zawsze wykazać się rachunkami, dowodami zakupu, a w przypadku skorzystania z pomocy świadków. Świadkowie muszą pamiętać wiele szczegółów z życia byłych małżonków, stąd też zbyt długie zwlekanie może być kłopotliwe dla rozstrzygnięcia sprawy. Warto też pamiętać, że z wnioskiem o przeprowadzenie podziału majątku wspólnego może wystąpić do sądu każdy z małżonków.

Podział majątku a zgoda co do sposobu podziału

Przeprowadzenie procedury w sądzie bardzo ułatwia zgoda małżonków co do podziału majątku po rozwodzie. Jeśli byli małżonkowie zdecydowali się na ugodowy podział majątku, mogą wspólnie złożyć zgodny wniosek, a wtedy sąd, bez powoływania biegłych, przesłuchiwania świadków i sprawdzania wyciągów, rachunków i faktur, wyda postanowienie, które będzie zgodne z tym wnioskiem. W przypadku porozumienia stron warto rozważyć wizytę u notariusza celem spisania umowy o podział majątku wspólnego.

Wniosek o nierówny podział majątku

Przy podziale majątku wspólnego w większości przypadków obowiązuje zasada, że wartość tego, co przypadnie każdemu z małżonków, powinna być taka sama. Jeśli jedna ze stron uważa, że taki podział będzie niesprawiedliwy, musi udowodnić, że małżonkowie w nierówny sposób przyczyniali się do powstania tego majątku lub że zaistniały ważne powody, które powinny wpłynąć na orzeczenie nierównego podziału. Nie oznacza to, że przy podziale uwzględnia się jedynie wysokość zarobków poszczególnych stron, ale że bierze się pod uwagę także całokształt starań o zaspokajanie potrzeb rodziny. Uwzględnia się więc np. nakład osobistej pracy przy wychowywaniu dzieci i udział w pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Kiedy więc jeden z małżonków zrezygnował z pracy zawodowej, by zajmować się dziećmi albo prowadzić dom, druga strona nie może żądać większej części majątku. Powodem nierównego podziału majątku przede wszystkim są względy natury etycznej, np. hulaszczy tryb życia, trwonienie majątku, nałogi o ile wpływały na sferę majątkową. Sprawy o nierówny podział majątku są bardzo trudne, to też szczególnie zaleca się w tym przypadku skorzystanie z pomocy radcy prawnego.

Kiedy sąd oddali wniosek o podział majątku po rozwodzie

Polskie sądy bardzo rzadko oddalają wniosek o podział majątku po rozwodzie i tylko w przypadku, gdy uznają taki wniosek za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Powodem oddalenia wniosku o dokonanie podziału po rozwodzie może być trudna sytuacja materialna jednej ze stron, niepełnosprawność czy niemożność zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ze spłaty otrzymanej w wyniku podziału.

Podział majątku w trakcie trwania małżeństwa

W trakcie trwania małżeństwa nie można złożyć wniosku o podział majątku wspólnego, gdyż z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa, o ile małżonkowie nie podpiszą umowy majątkowej małżeńskiej tzw. Intercyzy wprowadzającej inny niż wspólność majątkowa małżeńska ustrój.

Podział majątku może zostać przeprowadzony dopiero kiedy małżeństwo ustanie. Jeśli jednak małżonkowie chcą podzielić majątek przed rozwodem, powinni wprowadzić rozdzielność majątkową. Rozdzielność majątkową można z łatwością wprowadzić podpisując umowę u notariusza bądź (w określonych przypadkach) wnosząc sprawę do Sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

Podział majątku? Skorzystaj z pomocy radcy prawnego

Konflikty między byłymi małżonkami nie należą do rzadkości, a te na płaszczyźnie materialnej są wyjątkowo męczące i dotkliwe. Kancelaria PRORADCY w Warszawie, specjalizuje się w prawie rodzinnym i wspiera Klientów w skomplikowanych sprawach rozwodowych oraz sprawach o podział majątku wspólnego. Wsparcie specjalistów nie tylko znacznie podnosi szanse na uzyskanie pomyślnego wyroku, ale także zmniejsza stres związany ze sprawą.


WARSZAWA

02-652 Warszawa, Samochodowa 2 lok 76

kancelaria@proradcy.pl
sekretariat@proradcy.pl

tel: + 48 790 509 205
tel: + 48 22 617 18 63

LUBLIN

ul. Okopowa 20/21, 20-022 Lublin

sekretariat-lublin@proradcy.pl
tel: +48 790 509 205