Odwołanie od decyzji ZUS
- Spis treści:
- Od jakich decyzji zakładu ubezpieczeń społecznych można się odwołać?
- Co powinno zawierać odwołanie?
- Termin do złożenia odwołania od decyzji ZUS
- Do jakiego sądu złożyć pismo?
- Skontaktuj się z Kancelarią Radców Prawnych ProRadcy
- emerytury
- enty (również renty rodzinnej)
- renty
- świadczenia rehabilitacyjnego
- zasiłku chorobowego
- wszelkich odszkodowań z tytułu wypadku
Nie zawsze zgadzamy się z treścią wydanej decyzji. Nie zawsze także jest ona wydana poprawnie, zgodnie z obowiązującym stanem faktycznym. Odwołanie stanowi, więc dla każdego z nas szansę na uzyskanie postulatów, które naszym zdaniem nam się należą. Często bywa również, że odwołanie jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem, które może uchronić nas przed konsekwencjami nieprawidłowych decyzji. W takich sytuacjach mamy prawo złożyć również odwołanie od decyzji ZUS.
Od jakich decyzji zakładu ubezpieczeń społecznych można się odwołać?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako instytucja ogólnopaństwowa i społeczna oferuje każdemu obywatelowi szansę na skorzystanie z wielu świadczeń. Najbardziej korzystnym aspektem jest jednak możliwość złożenia odwołania od każdej decyzji ZUS. Bez względu na to, czy decyzja była odmowna, czy też nie podoba nam się wysokość przyznanego świadczenia.
Najczęściej jednak składa się odwołanie od decyzji ZUS w sprawie:
Są to świadczenia, z których najczęściej korzystamy, więc odwołań dotyczących tych postępowań jest najwięcej, niejednokrotnie zajmowaliśmy się tą tematyką.
Co powinno zawierać odwołanie?
Zapewne wielu z nas często zadaje sobie pytanie, jak odwołać się od decyzji lub jak prawidłowo napisać odwołanie od decyzji ZUS. Z racji tego, iż odwołanie jest pismem urzędowym, to oprócz właściwego uzasadnienia, powinno także spełniać pewne wymogi formalne.
Zamieszczenie daty, danych osobowych, adresu osoby odwołującej się od decyzji oraz oznaczenie właściwego sądu to podstawa. Poprawne odwołanie w swojej treści zawiera zwięzłe wyjaśnienie, krótki opis przyczyny, która spowodowała, że nie zgadzamy się z wydaną decyzją ZUS. Obowiązkowo musi znaleźć się również podpis ubezpieczonego lub osoby do tego uprawnionej, czyli przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Jako Kancelaria Radców Prawnych z wieloletnim doświadczeniem bezustannie reprezentujemy klientów przed sądem w sprawach odwołań od decyzji ZUS. Wzór odwołania od decyzji stanowi pewien schemat formalny, który zgodnie z przepisami prawa powinno zawierać każde pismo urzędowe. Natomiast co do samego uzasadnienia, to wymaga ono indywidualnej interpretacji.
Gdy ZUS zgodzi się z treścią wniesionego odwołania, to może zmienić decyzję lub po prostu ją uchylić. Taka sytuacja powoduje, że organ ubezpieczeniowy wydaje nową decyzję dotyczącą danego świadczenia, tym samym nie nadając dalszego biegu postępowania odwoławczego.
Termin do złożenia odwołania od decyzji ZUS
Dla ubezpieczonego termin na odwołanie od decyzji ZUS wynosi miesiąc od daty doręczenia decyzji. Odstępstwo od reguły stanowi sytuacja w przypadku, gdy ZUS nie wyda żadnej decyzji w ciągu dwóch miesięcy, od daty złożenia odwołania. Taki przypadek pozwala na wniesienie odwołania w dogodnym dla nas czasie.
Jeśli ZUS jako organ decydujący zaakceptuje pismo odwoławcze, to tym samym nabywa prawo do zmiany co do treści wcześniej wydanej decyzji, bądź ewentualnie jej uchylenia.
Do jakiego sądu złożyć pismo?
Nie każde odwołanie rozpatrywane jest pozytywnie. Z reguły odwołanie od decyzji ZUS wnosi się w dowolnej formie. Można złożyć je osobiście przy pomocy właściwego oddziału ZUS, który wydał decyzję, jak i zarówno wysłać je pocztą. Ustna forma również jest dozwolona.
Gdy ZUS uzna jednak, że odwołanie jest bezzasadne, ma za zadanie przekierować sprawę do sądu I instancji. Odwołania od decyzji ZUS rozpatrują odpowiednio sądy rejonowe lub okręgowe stosowne dla naszego miejsca zamieszkania. W treści decyzji zawsze znajduje się pouczenie, które konkretnie wskazuje dane właściwego sądu, do którego należy kierować swoje roszczenia.
Sąd jako jeden z przedstawicieli prawa rozpoznaje sprawę, po czym wydaje wyrok. Uprzednio jednak informuje nas o terminach rozpraw, czynnościach, które podejmuje w związku z odwołaniem. Oczywiście wszystkie dokumenty muszą być prawidłowe pod względem formalnym. Ewentualne niedociągnięcia i nieprawidłowości skutkują wydłużeniem procesu sądowego, bowiem sąd wzywa do ich uzupełnienia.
Wyrok w sprawie odwołania od decyzji ZUS do sądu może przybrać dwie formy. Sąd może oddalić Twoje odwołanie, jeśli uzna że nie ma podstaw do jego uznania lub uwzględnić je w części lub całości, tym samym zmieniając zaskarżoną decyzję. Na wniosek można żądać uzasadnienia wyroku, ograniczone jest to jednak sztywnym terminem, który wynosi tydzień od dnia wydania wyroku.
Gdy wydany przez sąd wyrok nie zadowala osoby składającej odwołanie, mamy prawo do wniesienia apelacji, którą zajmuje się sąd II instancji. Natomiast od prawomocnego wyroku wydanego przez sąd apelacyjny służy nam już tylko skarga do Sądu Najwyższego.
Skontaktuj się z Kancelarią Radców Prawnych ProRadcy
Profesjonalna obsługa i indywidualne podejście do naszych klientów to nasz priorytet. Nabyte doświadczenie podczas wielu lat prowadzonych postępowań odwoławczych od decyzji ZUS, pozwala nam na rozwiązanie nawet tych bardziej zawiłych sytuacji, w przypadku bezzasadnych i nieprzychylnie wydanych decyzji.
W składzie naszej kancelarii znajdują się wykwalifikowani prawnicy, którzy na co dzień reprezentują klientów przed sądem, a także w kontaktach z radcami prawnymi ZUS. Świadczymy swoje usługi na terenie Warszawy i Lublina. Zapraszamy do kontaktu.
WARSZAWA
02-652 Warszawa, Samochodowa 2 lok 76
kancelaria@proradcy.pl
sekretariat@proradcy.pl
tel: + 48 790 509 205
tel: + 48 22 617 18 63
LUBLIN
ul. Okopowa 20/21, 20-022 Lublin
sekretariat-lublin@proradcy.pl
tel: +48 790 509 205