• Nieruchomości Prawnik Warszawa
    "CAŁY ŚWIAT USUWA SIĘ
    Z DROGI CZŁOWIEKOWI
    KTÓRY WIE DOKĄD ZMIERZA"
    Steve Jobs
  • Nieruchomości Prawnik Lublin
    "JEŚLI ISTNIEJE SPOSÓB
    BY ZROBIĆ COŚ LEPIEJ...
    ZNAJDĘ GO"
    Thomas A. Edison
    Prawnik Warszawa

Upadłość - wszystko co musi wiedzieć przedsiębiorca


radca prawny podczas spotkania

Każdy przedsiębiorca wie z jakim ryzykiem wiąże się prowadzenie własnego biznesu. Problemy finansowe, z którymi właściciele borykają się na co dzień nie zawsze są do pokonania. Utrata płynności finansowej, a w wielu przypadkach nawet zawieszenie działalności gospodarczej często prowadzi do bankructwa. Zdecydowana większośc firm, która nie radzi sobie z napotkanymi problemami ogłasza upadłość.

Na czym polega upadłość przedsiębiorcy?

Ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę, zapewne jest dla niego ostatecznością. Jednak czasami może być jedynym i odpowiednim wyjściem z sytuacji. Złożony wniosek o upadłość przedsiębiorcy w sposób prawidłowy ochroni przed odpowiedzialnością osobistą przy powstaniu długów oraz dodatkowo także, zapewni odpowiedzialność karną.

Upadłość przedsiębiorcy jest nieodwracalnym procesem związanym z likwidacją firmy. Obowiązek złożenia wniosku o upadłość ciąży na każdym przedsiębiorcy, który jest wedle prawa niewypłacalny. Oznacza to, że utracił on zdolność do realizowania jakichkolwiek należności finansowych. Na mocy regulacji ustawowych sąd może ogłosić upadłość, jeśli zaległości w spłatach przez przedsiębiorstwo wynoszą co najmniej 3 miesiące.

Za niewypłacalnego przedsiębiorcę uznaje się także dłużnika, który spłaca obecne zobowiązania finansowe, ale mimo tego łączna kwota jego zobowiązań przekracza wartość majątku całego przedsiębiorstwa, gdy sytuacja taka ma miejsce przynajmniej dwa lata.

Kto ma prawo do ogłoszenia upadłości?

Normy prawne odnoszące się prawa upadłościowego wprost wskazują podmioty, które mają prawo złożyć wniosek o upadłość. Do tego grona zaliczyć można zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i duże przedsiębiorstwa, w tym również spółki z o. o., spółki akcyjne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Przepisy ustawy wyróżniają również wspólników spółek partnerskich i osobowych spółek handlowych.

Dodatkowo wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć wierzyciel firmy, który bezskutecznie dochodził swoich roszczeń i chce brać udział w procesie upadłości firmy dłużnika.

Kiedy ogłosić upadłość?

Czynnikiem , który w głównej mierze powoduje, że przedsiębiorcy decydują się na ogłoszenie upadłości jest wyżej opisana niewypłacalność. Co ważne, nie może to być niewypłacalność jednorazowa, spowodowana chwilowymi zaburzeniami rynkowymi czy chociażby powstała z winy kontrahenta. Niewypłacalność, aby niosła za sobą skutki prawne wiążące się z upadłością, przede wszystkim musi mieć charakter długoterminowy.

Co będzie potrzebne do ogłoszenia upadłości?

Wniosek o ogłoszenie upadłości składa się w sądzie rejonowym odpowiednim ze względu na miejsce prowadzenia działalności, w wydziale gospodarczym. Z wnioskiem może wystąpić zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Oczywiście za poprawne złożenie wniosku odpowiada szereg formalności.

W czasie trwania całego procesu upadłościowego, o którym ostatecznie decyduje sąd stanowisko prawne przedsiębiorstwa wedle przepisów nie zmienia się. Chodzi tu między innymi o odprowadzanie podatku czy składek ZUS. Jedyna sytuacja, która może nastąpić podczas rozpatrywania sprawy przez sąd, to zabezpieczenie majątku dłużnika.

Skutki ogłoszenia upadłości

Konsekwencje jakie niesie za sobą ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa to przede wszystkim aspekt majątkowy dłużnika, który służy na zaspokojenie potrzeb wierzycieli. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję o upadłości przedsiębiorcy podejmuje sąd, nie zawsze jednak oznacza to, że taki wniosek musi rozpatrzyć pozytywnie.

Kiedy należy ogłosić upadłość spółki z o.o, działalności gospodarczej czy też innych uprawnionych do tego podmiotów, jakie są tego konsekwencje, czy można pozbyć się długów będąc przedsiębiorcą? Te i wiele podobnych pytań stawia sobie każdy przedsiębiorca, gdy na horyzoncie pojawiają się długi, a firma przestaje przynosić zyski. Nie od dzisiaj wiadomo, że wśród tak ogromnej konkurencji na rynku, każda działalność niesie za sobą ryzyko upadłości. Ważne jednak, by podjęcie takiej decyzji było ostatecznym rozwiązaniem i wyjściem z sytuacji.


WARSZAWA

02-652 Warszawa, Samochodowa 2 lok 76

kancelaria@proradcy.pl
sekretariat@proradcy.pl

tel: + 48 790 509 205
tel: + 48 22 617 18 63

LUBLIN

ul. Okopowa 20/21, 20-022 Lublin

sekretariat-lublin@proradcy.pl
tel: +48 790 509 205