• Nieruchomości Prawnik Warszawa
    "CAŁY ŚWIAT USUWA SIĘ
    Z DROGI CZŁOWIEKOWI
    KTÓRY WIE DOKĄD ZMIERZA"
    Steve Jobs
  • Nieruchomości Prawnik Lublin
    "JEŚLI ISTNIEJE SPOSÓB
    BY ZROBIĆ COŚ LEPIEJ...
    ZNAJDĘ GO"
    Thomas A. Edison
    Prawnik Warszawa

Jakie prawa posiada najemca, a jakie wynajmujący nieruchomość?


prawa najemcy i wynajmującego do nieruchomości

Zapoznanie się z prawami i obowiązkami najemcy oraz wynajmującego powinno być fundamentalną kwestią dla obu stron. Dla własnego dobra warto znać nie tylko prawa swoje, ale również drugiej strony umowy. Daje to świadomość, czego możemy oczekiwać oraz co będzie wymagane od nas. Prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, jak również przepisy samego Kodeksu Cywilnego.

Kim jest najemca?

Pojęcia najemcy oraz wynajmującego są nam doskonale znane, jednak nie zawsze potrafimy je prawidłowo rozróżniać. Jeśli zamierzamy w najbliższym czasie zająć się tematem najmu, warto dowiedzieć się, jak definiujemy rolę najemcy oraz wynajmującego, a także jakie prawa i obowiązki w związku z tym nas czekają.

Najemca jest osobą, która użytkuje lub mieszka w domu, mieszkaniu, lokalu lub innej nieruchomości na podstawie innego tytułu niż prawo własności. Relacje najemcy z wynajmującym określone są w prawie lokatorskim. Osoba taka przede wszystkim zobowiązana jest do comiesięcznej opłaty za zajmowanie lokalu lub budynku mieszkalnego.

Jakie prawa i obowiązki posiada najemca?

Każdy najemca w momencie podpisania umowy najmu zobowiązuje się do wspomnianego terminowego regulowania czynszu, w kwocie ustalonej z właścicielem lokalu. W jego zakresie obowiązków leży również eksploatowanie nieruchomości w sposób, o którym mówi umowa najmu. Jeżeli jednak brakuje w niej takiego zapisu, należy wykorzystywać mieszkanie zgodnie z jego specyfiką oraz przeznaczeniem.

Dodatkowo ważnym obowiązkiem najemcy jest również utrzymywanie lokalu i innych przynależnych pomieszczeń we właściwym stanie technicznym oraz higieniczno-sanitarnym, a także przestrzeganie porządku domowego. Najemca powinien brać pod uwagę zwyczaje i potrzeby innych mieszkańców lub sąsiadów.

prawa najemcy

Konserwacja oraz naprawa

Każdy najemca w momencie podpisania umowy najmu zobowiązuje się do wspomnianego terminowego regulowania czynszu, w kwocie ustalonej z właścicielem lokalu. W jego zakresie obowiązków leży również eksploatowanie nieruchomości w sposób, o którym mówi umowa najmu. Jeżeli jednak brakuje w niej takiego zapisu, należy wykorzystywać mieszkanie zgodnie z jego specyfiką oraz przeznaczeniem.

Dodatkowo ważnym obowiązkiem najemcy jest również utrzymywanie lokalu i innych przynależnych pomieszczeń we właściwym stanie technicznym oraz higieniczno-sanitarnym, a także przestrzeganie porządku domowego. Najemca powinien brać pod uwagę zwyczaje i potrzeby innych mieszkańców lub sąsiadów.

Obowiązek udostępnienia lokalu

Wynajem mieszkania przez najemcę wiąże się również z obowiązkiem udostępnienia lokalu właścicielowi w razie konieczności naprawienia zaistniałej usterki. Podczas nieobecności najemcy w lokalu lub gdy odmawia on wpuszczenia właściciela do środka, wynajmujący może wejść do mieszkania w towarzystwie funkcjonariuszy straży miejskiej, policji lub jeśli to konieczne - straży pożarnej. Właściciel z właściwą eskortą ma prawo wejść do mieszkania wbrew woli najemcy w celu usunięcia awarii lub dokonania zapobiegających jej zabezpieczeń

Wynajmujący ma na ten czas obowiązek zabezpieczenia lokalu oraz rzeczy najemcy do czasu jego powrotu, z czego należy sporządzić stosowny protokół. Najemca ma dodatkowo obowiązek (po wcześniejszym ustaleniu terminu) do udostępnienia lokalu wynajmującemu celem dokonania przeglądu doraźnego lub okresowego, przeglądu stanu oraz wyposażenia technicznego, a także ustalenia zakresu niezbędnych prac oraz ich wykonania. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że właściciel nie ma prawa do bezpodstawnego wejścia do lokalu podczas nieobecności najemcy.

Podnajmowanie lokalu

Jeden z ważnych zapisów umowy, które wymagają bezwzględnego respektowania, mówi, że najemca nie posiada bez zgody wynajmującego prawa do przekazania mieszkania osobom trzecim w żadnej formie – czy to bezpłatnego użytkowania, czy podnajmu części lub całości lokalu

Co w przypadku niewywiązywania się z umowy?

Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, jeżeli najemca w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko porządkowi domowemu oraz czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali, a także użytkuje lokal niezgodnie z umową, właściciel nieruchomości może wypowiedzieć umowę najmu i nakazać opróżnienie lokalu.

prawa wynajmującego

Kim jest wynajmujący?

Zgodnie z zapisami prawa, wynajmujący to osoba, która jest właścicielem lokalu i wynajmuje go innej osobie lub grupie osób. W związku z tym najemcę łączy z lokatorem stosunek prawny w formie umowy najmu. Wynajmujący, podobnie jak najemca, posiada szereg obowiązków, które musi wypełniać.

Prawa i obowiązki posiadane przez wynajmującego

Obowiązki wynajmującego obejmują wydanie mieszkania lub lokalu w stanie odpowiadającym umówionemu użytkowaniu oraz utrzymanie go w tym stanie przez okres trwania podpisanej umowy najmu. W gestii właściciela leży również zapewnienie sprawnej instalacji oraz urządzeń związanych z budynkiem, które zaopatrują lokal w niezbędne media, a więc w wodę, gaz, ciepło oraz energię elektryczną. Dodatkowo wynajmujący jest odpowiedzialny za inne urządzenia i instalacje, które są na wyposażeniu nieruchomości.

Konserwacja i naprawy

W zakresie obowiązków wynajmującego leży także utrzymanie w należytym stanie pomieszczeń i urządzeń należących do budynku, a także jego otoczenia, służących do wspólnego użytkowania mieszkańców.

Właściciel odpowiada więc za wykonywanie niezbędnych napraw oraz przywrócenie stanu technicznego opisanego w umowie najmu, chyba że straty powstały na skutek niewłaściwego użytkowania lokalu przez najemców. Wynajmujący powinien dokonywać napraw i nakładów koniecznych do zachowania lokalu w stanie niepogorszonym. Natomiast zgodnie z art. 662 § 2 k.c. drobne nakłady leżą w gestii najemcy.

Prawa wynajmującego

Podobnie jak najemca, właściciel mieszkania ma swoje prawa, które może bezwzględnie respektować. Przede wszystkim wynajmujący ma prawo do zażądania odszkodowania lub wypowiedzenia umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia, jeśli wynajmowany lokal jest użytkowany przez najemcę w sposób niewłaściwy, niezgodny z umową lub przeznaczeniem. Właściciel może również wystąpić z roszczeniami, jeśli najemca nie sprawuje prawidłowej pieczy nad wynajmowanym mieszkaniem lub lokalem.


WARSZAWA

02-652 Warszawa, Samochodowa 2 lok 76

kancelaria@proradcy.pl
sekretariat@proradcy.pl

tel: + 48 790 509 205
tel: + 48 22 617 18 63

LUBLIN

ul. Okopowa 20/21, 20-022 Lublin

sekretariat-lublin@proradcy.pl
tel: +48 790 509 205