• Nieruchomości Prawnik Warszawa
    "CAŁY ŚWIAT USUWA SIĘ
    Z DROGI CZŁOWIEKOWI
    KTÓRY WIE DOKĄD ZMIERZA"
    Steve Jobs
  • Nieruchomości Prawnik Lublin
    "JEŚLI ISTNIEJE SPOSÓB
    BY ZROBIĆ COŚ LEPIEJ...
    ZNAJDĘ GO"
    Thomas A. Edison
    Prawnik Warszawa

Jak wygląda sprawa rozwodowa?


sprawa rozowdowa

Małżeństwa, które decydują się na rozwód, mają świadomość, jakie konsekwencje niesie on za sobą. To poważna sprawa. Zapewne większa część grona znajdująca się w takiej sytuacji zastanawia się jednak, jak tak naprawdę wygląda rozwód z punktu instytucjonalnego.

O tym jak wygląda sprawa rozwodowa decyduje wiele czynników. Rozwód to proces, który może zakończyć się na jednej lub dwóch rozprawach, albo trwać długo i dodatkowo dość nieprzyjemnie. Sprawa rozwodowa może odbyć się za porozumieniem stron czyli bez orzekania o winie, bądź zupełnie odwrotnie z orzekaniem o winie- gdy jedna ze stron tego zażąda.

Co to jest rozwód?

Na początek warto wyjaśnić, czym tak faktycznie jest rozwód. Jest to trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, który bez wątpienia wskazuje na ustanie wszelkich więzi uczuciowych, fizycznych oraz gospodarczych. Małżeństwa zazwyczaj decydują się rozstać w sposób, który jest uzależniony od konkretnych okoliczności. Rozwód nie należy do przyjemnych doświadczeń, bowiem może być bolesny, jak i również kosztowny.

Zdrada, przemoc, niezgodność charakterów, to tylko jedne z wielu przykładów, które przyczyniają się do rozpadu małżeństwa. Warto ustalić przyczynę wszczęcia postępowania rozwodowego, ponieważ sąd każdą sprawę rozpatruje indywidualnie.

Separacja

Rozwód oznacza definitywne rozwiązanie małżeństwa. Separacja choć niesie za sobą takie same skutki prawne jak rozwód, które odnoszą się do kwestii opieki nad potomstwem czy chociażby majątku, jednak jest odwracalna. Pozwala ona stronom na powrót do wspólnego pożycia. Dla niektórych stanowi szansę, próbę naprawy małżeństwa lub po prostu czas na podjęcie przemyślanej i odpowiedniej decyzji.

Sprawa rozwodowa

Jakie dokumenty są potrzebne do rozwodu? Co to jest pozew rozwodowy? To jedne z najczęściej stawianych pytań przez osoby zainteresowane tą problematyką. Wszczęcie postępowania rozwodowego powinno zacząć się od złożenia pozwu rozwodowego przez jednego z małżonków.

Z racji tego, iż tematyką rozwodową zajmują się organy prawa rodzinnego, to pozew rozwodowy w odpowiedniej formie powinien być złożony do Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego.

Szybkość postępowania rozwodowego nie zależy niestety ani od wykwalifikowanych prawników rozwodowych, ani od samych małżonków. Nikt z nas nie ma wpływu na działalność niezależnego sądu.

To co potrzebne do rozwodu to głównie pozew rozwodowy. Jest on najważniejszym dokumentem, ponieważ na jego podstawie wszczyna się postępowanie rozwodowe. Składa się go w dwóch kopiach z własnoręcznym podpisem na każdym egzemplarzu, po czym trafia do sądu oraz do współmałżonka. Musi być on złożony zgodnie z wymogami, bowiem jego niepoprawne złożenie spowoduje tylko wydłużenie sprawy, ponieważ sąd obligatoryjnie wezwie Cię do poprawek.

Sprawa rozwodowa odbywa się wyłącznie w obecności małżonków, ewentualnie ich pełnomocników, sędziego i dwóch ławników. Rozprawa zawsze trwa bez udziału publiczności, często nazywane jest to rozprawą przy zamkniętych drzwiach. Rozwód jest sprawą bardzo osobistą, dlatego przebywanie i przysłuchiwanie się przez osoby trzecie jest niedozwolone.

Sąd w pierwszej kolejności po wejściu na salę sprawdza listę obecności. Następnie zadaje kilka podstawowych pytań do małżonków między innymi odnośnie tego czy mają dzieci, jak długo nie egzystują w jednym gospodarstwie domowym, a także jak wygląda obecna sytuacja. Jeśli wymagają tego okoliczności, to w kolejnym kroku sąd przesłuchuje świadków, po czym przesłuchiwany jest powód i pozwany.

Wyrok rozwodowy

Jeśli małżonkowie decydują się na rozwód bez orzekania o winie, nie mają dzieci, są zgodni co do rozwiązania małżeństwa, to wyrok może zostać wydany nawet już na pierwszej rozprawie. Sytuacja, która wymaga przez sąd orzeczenia co do sprawowania władzy rodzicielskiej, bądź alimentów trwa dłużej i z reguły sąd odracza sprawę na kolejny termin.

Orzeczenie o rozwodzie następuje w formie wyroku, jego uprawomocnienie następuje po 21 dniach od jego wydania, gdy żadna ze stron nie wniesie apelacji.


WARSZAWA

02-652 Warszawa, Samochodowa 2 lok 76

kancelaria@proradcy.pl
sekretariat@proradcy.pl

tel: + 48 790 509 205
tel: + 48 22 617 18 63

LUBLIN

ul. Okopowa 20/21, 20-022 Lublin

sekretariat-lublin@proradcy.pl
tel: +48 790 509 205